معرفی شبکه CAN

Can مخفف شبکه محلی کنترلر است اساسا برای محیط های پر نویز صنعتی طراحی شده است رابط دو سیمه تفاضلی است که روی یک جفت سیم به هم پیچیده شده محافظ دار (STP) یا بدون محافظ (UTP) یا کابل تخت به همراه سیم زمین اجرا می شود و به سیم های CAN_L و CAN_H گفته می شود تعداد وسایل قابل اتصال 110 وسیله است.

  • canbus

پروتکل برای رسانیدن پیغام های کوتاه با طول حداکثر 8بایت طراحی شده است. این پرتکل هیچ گونه وقفه ای برای انتقال پیغام ندارد اما اولویت فرستادن پیغام را برای عدم برخورد خواهد داشت و معمولا پیغام های اوژانسی را در اولویت قرار می دهد. سیتم های  بسیار سریع هستند و قابلیت انتقال حداکثر 7600 پیغام 8بایتی و 18000سیگنال راه اندازی در ثانیه را دارا خواهند بود. بالاترین نرخ ارسال داده ها در این پروتکل 1Mbps و کمترین آن 10Kbps می باشد و طول کابل به نوع ارسال شده بستگی دارد.

  • کن باس

حداکثر طول انتقال یک کیلومتر و حداقل آن 40 متر در نرخ 1Mbps است.

تطور کلی در خودروها، سیستم های حمل ونقل، ماشین آلات الکترونیکی و پزشکی، در ساختمان سازی و … کاربرد دارد. شبکه  can چون فقط برای انتقال فرمان در شبکه (مثل پیغام های ساده برای شرایط راه اندازی یا نمایش مقادیر دما و فشار) استفاده می شود، نیازی به ابزار برای امنیت شبکه ندارد، به همین خاطر در این شبکه از لایه فیزیکی و لایه پیند داده ها استفاده می شود.

اصول تبادل داده ها در CAN

به طور کلی نحوه انتقال اطلاعات در شبکه های مختلف به صورت زیر است:

Point to Point

در این روش اطلاعات مشخص از ایستگاه فرستنده به ایستگاه گیرنده می رسد و در کل اطلاعات مورد نظر دارای یک گیرنده مشخص است.

Broad cast

در این سیتم اطلاعات از روی شبکه فرستاده می شود و هر ایستگاه بر حسب نیاز خودش به اطلاعات منتشر شده از آنها استفاده می کند.

Multi  Point

این روش با روش بالا کمی شبیه به هم می باشد با این تفاوت که در روش بالا شما اطلاعات را از یک ایستگاه دریافت و منتشر می کند در سرتاسر شبکه پخش می شود اما در روش سوم اطلاعات به چند ایستگاه مشخص فرستاده می شود.

شناسایی خطا

شبکه CAN یکی از معتبرترین روش های تبادل اطلاعات بوده و یک از مزایایی آن، تشخیص و تصحح خطا و قابلیت اطمنیان بالاست پروتکل CAN-BUS دارای پنج مکانیزم برای شناسایی خطا می باشد که سه تای آن در سطح فریم و دو تا در سطح بیت می باشد.

برقراری ارتباط به شکل CAN به دو فرم کلی انجام می شود:

روش اول از تراشه ها و مدارهای مخصوص

روش دوم با استفاده از میکرو کنترلرها